Veilig sporten bij HCA
27-11-2023In een sociaal-veilige sportomgeving is geen plaats voor
grensoverschrijdend gedrag. Helaas weten we uit onderzoeken in de sport dat het
wél voorkomt. De meeste meldingen die binnenkomen, betreffen seksueel
grensoverschrijdend gedrag, maar ook lichamelijk of emotioneel
grensoverschrijdend gedrag worden gemeld. HCA zorgt ervoor dat melding maken
van grensoverschrijdend gedrag zo laagdrempelig mogelijk is.
HCA wil nátuurlijk een sociaal-veilige vereniging zijn,
waar iedereen met plezier bezig is met haar of zijn sport: hockey. Het
aanstellen/hebben van een VertrouwensPersoon (VP) kan dan negatief klinken: we
doen er met elkaar immers alles aan om juist zaken als ‘pesten’, conflicten en
ruzie, discrimineren, ongewenste omgangsvormen en seksuele intimidatie binnen
HCA te voorkomen. HCA heeft twee vertrouwenspersonen, Hiske Zuijderwijk en
Olaf Plinck en zijn voorgesteld op de HCA site.
De praktijk binnen diverse (sport) verenigingen wijst uit dat er momenten en gebeurtenissen zijn waarbij grensoverschrijdend gedrag helaas niet voorkomen kon worden. Of er was geen VP of men was niet bekend met het hebben van een VP of men loste het altijd binnenskamers op (de zgn doofpot tactiek). Binnen HCA willen wij dit graag voor zijn. Dat is dan ook één van de redenen waarom het goed is dat binnen HCA een VP aanwezig is. Een centraal aanspreekpunt om met elkaar zorg te dragen dat de wijze waarop we met elkaar binnen de club omgaan leuk en veilig blijft.
Voorkomen is beter dan genezen
De VP is er ook voor vragen die kunnen spelen vóórdat er
problemen zijn. Bij een VP kun je terecht met vragen die je niet makkelijk
stelt of waarvan je bang bent dat er niet serieus op gereageerd gaat worden.
Dit geldt voor trainers, coaches, ouders, begeleiders en teamleden. Daarbij:
snel melden, er over praten en zorgen dat er (vroegtijdig) een einde gemaakt
wordt aan een ongewenste situatie, maakt dat deze niet verergert en ook
herhaling kan zo voorkomen worden. Zorg dat bij "slecht” nieuws (en
minder snel bij goed nieuws) gesprekken altijd een derde persoon (namens HCA)
bij dat gesprek aanwezig is. Het kan zelfs in sommige situaties ook handig zijn
de ouder erbij te vragen.
Als je vragen hebt of de manier van omgaan met elkaar
binnen jouw team klopt, dan ben je welkom bij de VP.
- Pesten en gepest worden.
- Het gevoel hebben dat je er door je huidskleur, geloof of seksuele voorkeur niet bij hoort.
- Grensoverschrijdend gedrag: de manier waarop je benaderd en/of aangeraakt wordt door een teamlid, trainer of coach ervaar je als onprettig.
- Een vermoeden van ‘grensoverschrijdend gedrag: je denkt dat iemand in jouw directe omgeving hier mee te maken heeft.
- Je maakt je zorgen over de wijze waarop er met je kind wordt omgegaan binnen de vereniging/het team.
- Je vraagt je af of jouw gedrag als trainer en/of coach verstandig is.
- Iemand heeft je direct of indirect beticht van ontoelaatbaar gedrag.
- Het feit of je vraag bij de VP van HCA op de juiste plaats is.
De VP is te bereiken via een vertrouwelijk e-mail adres ([email protected]) en alleen te openen door de vertrouwenspersoon.
Dat het belangrijk kan zijn om ook andere personen bij een vraag of probleem te betrekken zal duidelijk zijn, maar dit zal nooit zonder overleg en toestemming gebeuren! De gesprekken die er tussen jou en de VP plaatsvinden, daar wordt niemand van op de hoogte gesteld, zonder dat jij daar:
- toestemming voor hebt gegeven
- van op de hoogte bent
De activiteiten van de VP vallen onder de verantwoording van het Algemeen Bestuur/de voorzitter/bestuursleden. Bij het afsluiten van het jaar rapporteert de VP aan hen óf er meldingen zijn geweest, van welke aard deze meldingen waren en hoe voortgang en afsluiting hebben plaatsgevonden.
Waar is de VP niet voor?
In principe is de VP er voor incidenten, vermoedens van incidenten en vragen hier om heen, die tussen vereniging en leden plaatsvinden of hebben plaatsgevonden of waarbij een relatie is tussen activiteiten binnen hockeyvereniging-verband en de betrokkene(n). Bij twijfel: bespreek met de VP of je vraag bij haar/hem op de juiste plaats is. De VP zal mensen niet persoonlijk opvangen en/of begeleiden. Als er verdere opvang noodzakelijk is zal dit, altijd met toestemming van de betrokkene(n), plaatsvinden buiten de vereniging.
Als er sprake is van seksuele intimidatie/grensoverschrijdend gedrag, dan kan je ook contact zoeken met het centrum veilige sport Nederland via www.centrumveiligesport.nl met eerste vragen, of twijfels om je verhaal te vertellen.